Kategóriák
TOP termékek
Termékajánló
Hírlevél
Látogató számláló
2
2
2
8
3
5
3
Sportgyógyászati eszközök, tanácsok
2017.11.09 14:00

Lábujj sérülés - hogyan előzd meg, és ha már megtörtént a baj, hogyan épülj fel minél előbb lábujj s

A  lábujj sérülések lehet, hogy nem életveszélyesek a legtöbb esetben, azonban mindenféleképpen hátráltatják az edzést. Íme néhány tipp, hogy mi mindent tehetsz azért, hogy megelőzd ezt a fajta sérülést, valamint, hogy felgyorsítsd a gyógyulásod.

Viselj megfelelő cipőt

Egy dolog, ami mindenképp segíthet a lábujj sérülés elkerülésében, az a sportodnak megfelelő cipő viselete. Például evidens, hogy nem kéne közvetlenül nagylábujjal belerúgni a foci labdába, ha nem szeretnéd, hogy megsérüljön, de az óvatosság itt is fontos - egy kemény cipő viselése előnyösebb egy erős rúgásnál, mint egy puha cipőé.

 

 

Ügyelj a törésre

A lábujjban érzett fájdalom erőssége nem biztos, hogy elég lesz ahhoz, hogy megállapíthasd, hogy eltört-e az ujj vagy sem. Azonban a törött lábujjnak a következő tünetei lehetnek:

 

Erős fájdalom: Nyilvánvalóan a fájdalom nem elég önmagában, azonban a nagyon erős fájdalom okot ad a gyanúra.

 

Duzzadás: A tested gyakran több vért pumpál a sérült testrészbe. Ez úgyszintén nem jelenti feltétlenül, hogy eltört a lábujjad, mivel egy rándulás is okozhatja ezt, de azért érdemes figyelmet fordítani rá.

 

Látható deformálódás: Ebbe beletartozhat bármi, ami máshogy néz ki, minta megszokott, például nagyfokú horzsolás, roncsolt, vagy levált lábujj körmök stb.

 

Problémák a járással és a cipővel: Ha a cipőid hirtelen túl szorosak lesznek, vagy olyan érzésed van, mintha nem mennének már a lábadra, szintén jel lehet. Ha nem tudsz rendesen járni, az is egy jelzés.

 

Bármelyik jel ezek közül utalhat egy törött lábujjra. Szerencsére ez a sérülés mindössze 6 hét alatt meggyógyul. Általában teljesen fel lehet épülni belőle, persze csak ha azonnal kezeled. Ha nem, akkor maradandó problémákkal végezheted, ami ronthat a képességeiden: merevség, ízületi gyulladás, a terület működésének megváltozása, vagy maradandó érzékenység.

 

Törött lábujj azonnali kezelése

Ha tényleg törésre gyanakodsz, a helyzet súlyosságtól függően a következőt tegyed:

 

Kezeld a látható csontokat fokozott figyelemmel: Ha kiáll egy csont a lábad bármelyik pontján, fontos nem hozzá nyúlni. Ez biztosan egy törés és azonnali segítségre lesz szükséged. Inkább tisztítsd meg a körülötte lévő területet és óvatosan takard le anélkül, hogy érintkeznél a csonttal.

 

Szabadítsd ki a beragadt ujjat, ha lehetséges: Ha beleakad bármibe a lábujjad, például egy hálóba, lyukba, vagy bármiféle eszközbe a pályán, próbáld meg kiszabadítani addig, amíg ezt további probléma okozása nélkül lehet. Ezt meg lehet tenni például a háló szétvágásával.

 

Vedd le a gyűrűket: Ha gyűrűt viselsz bármely lábujjadon, azonnal szedd le. Ezt azért tedd, mert ha a csont el van törve, a lábujj feldagadhat, a gyűrűt pedig lehetetlen lesz eltávolítani. Ez katasztrófával végződhet, mert az ott ragadt gyűrű teljesen elszoríthatja a vérkeringést, ami még több problémát okozhat és veszélybe hozza a lábujjadat.

 

Tapaszd le a sérülést

Ha kiderül, hogy mégsem törött el a lábujjad, hanem csupán megrándult Te magad is tehetsz pár dolgot azért, hogy felgyorsítsd a gyógyulást:

 

Tapaszd le: Kösd be a sérült lábujjat egy ragtapasszal, hogy hatékonyan segítsd a gyógyulást és csökkentsd a fájdalmat. Az is segít, ha hozzátapasztod az ujjad a mellette lévőhöz, a köztük lévő részt pedig kipárnázod valamivel. Ez a módszer felgyorsítja a gyógyulást, így helyre jöhet akár 2 hét alatt is a sérülésed, annak súlyosságának függvényében.

 

Húzd le a duzzadást: Ebbe tartozik bele a pihentetés, jegelés és felpolcolás is. Érdemes néha megtekinteni az ujjadat, hogy nézd hogyan gyógyul és használd ezt a technikát, ha a fájdalom és a duzzadás még mindig jelen van. A terület masszírozása segít a vérkeringés felgyorsításában és redukálhatja a fájdalmat.

 

Tisztítsd a sebet és ellenőrizd folyamatosan: A sérülés után ki kell tisztítani a sebet egy antibakteriális krémmel, hogy a koszt és bármi mást kiszedd onnan.

 

Ezen kívül távolíts el minden gyűrűt, pont úgy, mintha eltört volna az ujjad.

 

Lábujj gyakorlatok

Egy másik módszer, ami segíthet, az néhány átmozgatási tipp, mint például:

 

 

Alap mozgás feladat: A sérült terület óvatos mozgatása a sérülés után 1-2 nappal nagyban segíthet a jobb vérkeringésben. Evidens, hogy azonnal abba kell hagynod, ha fáj, de az mindenképp jót tesz, ha kipróbálsz néhány mozgásformát olyan hamar, amilyen hamar csak képes vagy rá. Ezen kívül ajánlott kinyújtani a lábujjakat lassan és óvatosan. Ettől kevésbé lesz esélyes a végleges húzódás.

 

A behajlítás technika: Ez egy nagyon hatékony mozgásforma, ami során leülünk és egy kis törülközőt rakunk közel magunkhoz a földre. Üljünk sima felületre, például parkettára. Aztán hajlítsd be az ujjaidat és próbálod meg megfogni a törülköző egyik végét, amíg nem sikerül. Aztán engedd el a törülközőt, kicsit egyenesítsd ki a nagylábujjad, és próbáld meg újra, mostmár egyre lejjebb megfogni a törülközőt. Ez segíthet megerősíteni és újra mozgásba hozni a lábujjad. Ha fájdalom vagy dagadás jelenik meg, azonnal fejezd be.

 

ABC mozgás: Hogy segíts a nagylábujjadnak a teljes mozgásban, mozgasd úgy a bokádat és a nagylábujjadat, mintha az ABC-t írnád le a homokba. Ez segít mozgásba hozni az ujjadat.

 

Sportolás során mindenki fokozott sérülésveszélynek van kitéve – hogy ezt megelőzhesd, hordj védőfelszereléseket. Nézz szét Mueller Sports Medicine termékeink között és válaszd ki a Neked legmegfelelőbbet.