Kategóriák
TOP termékek
Termékajánló
Hírlevél
Látogató számláló
2
2
2
9
8
6
0
Sportgyógyászati eszközök, tanácsok
2022.02.22 09:22

Ostorcsapás sérülés & egyéb nyaki problémák – Kezeld hatékonyan!

 

 

Az egyik leggyakrabban előforduló nyaki sérülés a traumás nyaki gerinc szindróma, más néven az ostorcsapás sérülés. Általában autóbaleset következménye, de előfordulhat sportoknál is, vagy bármilyen fejet érő ütés következményeként. Ilyenkor ütközés során a fej hirtelen előre, oldalra vagy hátra rándul, aminek következtében a nyak megsérül. Ahhoz, hogy minél gyorsabban és esetleges maradandó károsodások nélkül gyógyulhass, a szakszerű kezelés elengedhetetlen. Mutatjuk, mi a teendőd!

Az ostorcsapás sérülés tünetei 

 

Mielőtt belevágnánk a leghatékonyabb gyógymódokba, fontos, hogy felismerd az ostorcsapás sérülés tüneteit.

Nem akarunk megijeszteni, de az ostorcsapás sérülés bizony több formában is jelentkezhet: a kisebb-nagyobb rándulástól kezdve a nyaki gerincvelő sérülésen át egészen a csigolyatörésig több súlyossági fokozata is lehet. Szerencsére az utóbbi két eset igen ritka és könnyen észlelhető a súlyos kísérő tünetek miatt.

Az ostorcsapás sérülés következménye általában a nyaki izmok, szalagok húzódása, a nyaki régió kisízületeinek rándulása, elmozdulása, vagy a nyaki gerincsérv kialakulása.

A tünetek a következők lehetnek:

  • nyakfájás és nyaki érzékenység;
  • duzzanat;
  • nyaki merevség;
  • nyaki fájdalom fejfájással;
  • izomgörcsök a nyakban;
  • fájdalom a vállakban és a karokban;
  • szédülés;
  • nyelési nehézség;
  • fülzúgás;
  • memóriazavar, rossz koncentrálóképesség;
  • bizsergés a karokban vagy a kezekben;
  • szemfájdalom, kettős látás, látáscsökkenés;
  • hányinger, hányás.

Az ostorcsapás sérülés gyakori tünete a nyak fájdalma, duzzanata és mozgáskorlátozottsága

Ostorcsapás sérülés után akár néhány óráig is eltarthat, mire jelentkeznek a tünetek. Sőt, az is előfordulhat, hogy csak egy-két nappal a sérülés után észleled a tüneteket, melyek aztán fokozatosan egyre rosszabbodnak a következő néhány napban.

Megfelelő kezelés nélkül sajnos a fájdalom, mozgáskorlátozottság hetekig vagy extrém esetben akár évekig is eltarthat. Ilyenkor jellemző, hogy a beteg csak több év után fordul krónikus nyaki panaszokkal orvoshoz, aki hosszas kérdezgetés során derít fényt a korábbi ostorcsapás sérülés tényére.

 

Hogyan kezelhető eredményesen az ostorcsapás sérülés? 

 

 

A nyak a felépítése és szerepe miatt az egyik legsérülékenyebb testrészünk. Bármilyen sérülés éri, az súlyos következményekkel járhat, ezért érdemes komolyan venni, ha bármi baj történne vele. Ha autóbalesetet szenvedtél, vagy bármi olyasmi történt, ami során a nyakad hirtelen megrándult, az első teendő a lehetséges sérülések megvizsgálása. Ostorcsapás sérülés esetén tehát mindig fordulj orvoshoz! Ő dönti el a CT-, MR- vagy egyéb vizsgálatok szükségességét.

Amennyiben az orvos úgy ítéli meg, hogy elegendő az otthoni kezelés, az alábbi technikákkal eredményesen kezelheted a tüneteket.

 

Az ostorcsapás sérülés szakszerű kezelése elengedhetetlen a gyors gyógyuláshoz.

 

 

Alkalmazz jég- és hőterápiát 

 

Az ostorcsapás sérülés, illetve a nyaki fájdalom kezelése házilag a legkönnyebben jég- és hőterápia segítségével kezdhető meg. A gyulladás enyhítése érdekében borogasd a nyakadat a sérült részen egy jégtömlővel óránként 15 percig. Nagyon fontos, hogy a jégtömlő egy törülközőbe legyen becsavarva, nehogy megsérüljön a bőröd a hidegtől. Ezt legalább három napig végezd! Ha nem észlelsz változást, mindenféleképpen fordulj újra orvoshoz.

Ha pár nap után úgy látod, hogy a duzzadás jelentősen csökkent és kevésbé gyulladt a nyak, átválthatsz a melegterápiára. Itt alkalmazhatsz egy meleg vízbe áztatott törülközőt vagy meleg zuhanyt is. Ez nagyon jó kiegészítője a hidegterápiának, segíteni fog a nyaki izmok ellazításában.

 

Szedj gyulladáscsökkentőt  

 

A test éjszaka gyógyítja a sebeit és sérüléseit a leghatékonyabban. Ezért, ha a fájdalom olyan erős, hogy nem tudsz éjszaka aludni, evidens, hogy sokkal hosszabb lesz a felépülési idő. Ebben az esetben a nem szteroid, ibuprofént tartalmazó fájdalomcsillapítók segítenek a fájdalmon és egyben a duzzanaton is. Erős fájdalom esetén az orvos írhat fel receptre kapható fájdalomcsillapítókat vagy adhat esetleg fájdalomcsillapító injekciót is.

 

Viselj nyakmerevítőt 

Amennyiben erősebb fájdalmaid vannak, az ostorcsapás sérülés utáni napokban próbáld meg minél kevesebbet mozgatni a fejedet, és figyelj oda a testtartásodra, hogy a fejed egy vonalban legyen a nyakaddal. Ebben segíthet a nyakmerevítő viselete, persze csak akkor, ha az orvos úgy ítéli meg, hogy szükség van rá. Ez rövid távon megtámasztja, tehermentesíti a nyakat és megvédi egy újabb sérüléstől. A nyakmerevítő hosszú távú viselése azonban nem ajánlott, mert a nyakizmok elgyengülhetnek.

Használj regeneráló, izomlazító krémeket 

 

Az ostorcsapás sérülés, nyakhúzódás krém segítségével eredményesen gyógyítható. Ilyen például a MERU S.O.S regeneráló gél, mely segít a duzzadás és a gyulladás mérséklésében, vagy a MERU COOL hűsítő, izomlazító krém, ami az izomgörcs oldásában lesz segítségedre. Alkalmazd őket naponta többször!

 

Használj kineziológiai tapaszt 

 

Ostorcsapás sérülés esetén a kineziológiai tapasz segítségével kellően megtámaszthatod az izmokat és ízületeket, illetve serkentheted a vérkeringést, ami gyorsabb gyógyulást eredményez. A Mueller® kineziológiai tapaszok forradalmian új, hullám alakban felhordott ragasztóval rendelkeznek, így jól tapadnak és együtt mozognak a bőrrel. Mivel vízállóak, akár 5 napig is hordhatod őket.

 

Érdemes először szakember segítségét kérni a felhelyezéshez. Tőle tanulva később magad is elvégezheted a tapaszolást. Ha viszont nincs kedved sokat babrálni a felhelyezéssel, a Mueller EASYFIT® kineziológiai tapaszt Neked találták ki. Kifejezetten a nyak tapaszolására való, és előrevágott formában kapható, melynek köszönhetően gyerekjáték a használata.

 

Az ostorcsapás sérülés tünetei eredményesen kezelhetők kineziológiai tapasz segítségével.

 

Egyéb hatékony kezelések 

Az ostorcsapás sérülés kezelésében hosszú távú megoldás még a nyakmasszázs, ami segít a nyakizmok ellazításában. Fontos, hogy egy ilyen téren szakképzett és gyakorlott szakember végezze el a kezelést. Ő a helyes technikán túl olyan masszázskrémeket is használ, melyek speciális, válogatott gyógynövényeket tartalmaznak és hatékonyan segítik az izmok, ízületek regenerációját (ilyen pl. a MERU izomlazító masszázskrém).

Továbbá ultrahangos terápiával is enyhítheted az ostorcsapás sérülés tüneteit: izomlazító, vérkeringés-javító és fájdalomcsökkentő.

Érdemes még a keserűsós vízterápiát is kipróbálni, ami nagyon jó izomlazító. Ehhez keverj el egy csésze keserűsót egy kád meleg vízben, majd körülbelül 20 percig fürdőzz benne, ezalatt beszívódik a magnézium.

 

A prevenció a legjobb gyógymód 

 

Tudtad, hogy az ostorcsapás sérülés, illetve az egyéb nyaksérülések sok esetben elkerülhetők?

Az autóban például a jól beállított és megfelelő magasságban elhelyezett fejtámla, illetve a biztonsági öv használata jelentős mértékben csökkentheti az ostorcsapás sérülés kockázatát egy koccanás esetén. Figyelj oda továbbá, hogy ne tartsd a nyakadat túl sokáig ugyanabban a pozícióban. Számítógép előtt vagy vezetés közben ez sokszor észrevétel nélkül megtörténhet.

Ezenkívül a túl vastag vagy kemény párna is gondot okozhat a nyaknak. Figyelj arra, hogy ne polcold túl magasra a fejedet: maradjon egy vonalban a gerinceddel! Választhatsz ortopéd párnát is, mely segít a nyakizmok ellazításában. Bizonyos típusok a térd és lábak elhelyezkedésén változtatnak, hogy éjszaka során ne kelljen plusz terhet viselnie a nyakadnak.  

 

A megfelelő párna használatával elkerülhető a nyakfájdalom kialakulása.

 

 

Ostorcsapás sérülés – Visszatérés a sporthoz 

 

Ha ostorcsapás sérülés ér, mindaddig, amíg nem javul a fájdalom, a duzzadás és az izommerevség, ne terheld a nyakadat! Amint azonban jobban érzed magad, mindenképpen ajánlott a nyak mozgásban tartása és a napi tevékenységek lehetőség szerinti folytatása. Az intenzív sportolás megkezdése előtt azonban javasoljuk, hogy orvossal konzultálj. Továbbá minden edzés előtt mozgasd át a nyakadat alaposan! Természetesen a teljes test bemelegítéséről se feledkezz meg, hogy megelőzhesd az egyéb gyakori sérüléseket (pl. a bokasérülést).

 

Az ostorcsapás sérülés gyógyulási ideje 

 

Jó hír, hogy a kevésbé súlyos sérülések általában pár nap pihentetés után rendbejönnek. Ha valamivel súlyosabb a helyzet, néhány nap alatt ez esetben is jelentősen enyhülhetnek a tünetek, ám teljes megszűnésük akár hetekig, hónapokig is eltarthat. Az ostorcsapás sérülés után a felgyógyulást követően ritkán előfordulhat maradandó fájdalomérzet a nyakban, vállban.

Jó hír azonban, hogy az ostorcsapás sérülés általában maradandó károsodások nélkül gyógyul, amennyiben a szakszerű kezelése időben megkezdődik. Használd fenti útmutatónkat a zökkenőmentes gyógyulás érdekében!