Kategóriák
TOP termékek
Termékajánló
Hírlevél
Látogató számláló
2
2
3
2
7
1
1
Sportgyógyászati eszközök, tanácsok
2021.05.07 13:48

Kávé és a sport - ihatok kávét ha sportolok?

Sokszor felmerül a kérdés, hogy sportolás előtt vagy után lehet-e vagy érdemes-e kávét vagy valamilyen koffein tartalmú italt fogyasztani. Megoszlanak a vélemények, mivel a legtöbb ember máshogyan reagál a koffeinre vagy a kávéra.


Ha még mindig bűnös italként gondolsz a kávéra, amelynek a fogyasztása után bűntudat gyötör, biztosan örömmel olvasod, hogy korábbi rossz híre ellenére, valójában szuperélelmiszerről van szó. Amennyiben rendszeresen edzel, a kávé igazán hatékonnyá tudja tenni a tréningeket.

 

Köztudott, hogy a kávéban található koffein számos jótékony hatással bír.

  • élénkíti a szervezetet
  • javítja a szellemi funkciókat
  • fokozza az izmok teljesítőképességét
  • felgyorsítja az anyagcserét

Ezzel szemben negatív tulajdonsága is van, mégpedig az, hogy vízhajtó hatású, tehát dehidratáltságot okoz. Bár ez lehet jó tulajdonság is, ha valaki tisztában van ezzel, az pótolni fogja az elvesztett folyadékot, így nem lesz gondja a hidratáltsággal. Nézőpont kérdése.

Mivel fokozza a fizikai teljesítményt ezért sportolás előtt akár hasznunkra is válhat valamilyen koffeintartalmú ital.

  • Megemeli a test hőmérsékletét ez által gyorsítva a zsírégetés folyamatát.
  • Felgyorsítja az anyagcserét, vagyis testünk kalóriaégetésének ütemét.

 

Tehát az edzés előtt elfogyasztott kávé hatására szervezetünk a lerakódott zsírokból nyeri az energiát.

Egy bögre kávé fogyasztása edzés előtt jelentősen támogatja a fogyást és az izmosodást. Egy spanyol tanulmány szerint azok az élsportolók, akik kávét ittak edzés előtt, 15%-kal több kalóriát égettek edzés után még 3 órával is. A hatás érdekében az ajánlott napi adag 4,5 mg koffein testsúly kilogrammonként. Egy átlagos testsúlyú, 68 kg-os nőnél ez nagyjából 300 mg koffeinnek felel meg.

Egymástól független, majd később összehasonlított kutatások által megállapították, hogy kávé fogyasztása jótékony hatással van az egészségre és a betegségek megelőzésében. Minden résztvevő 3 dl kávét ivott, igaz az egyik csoport koffeineset, míg a másik menteset. Ezután megmérték az ujjukban a vér áramlását, hogy megtudják, mennyire jól működnek a test kisebb vérerei. Azoknak, akik hagyományos, azaz koffeintartalmú kávét ittak, 30%-kal nőtt a véráramlásuk 75 percen túl, szemben azokkal, akik koffeinmentest ittak. A jobb vérkeringés jobb edzést eredményez, mivel az izmoknak oxigénre van szükségük.

 

Izomláz

 

Ami nagyon jó hír, hogy elkerülhető az izomláz. Bizony a kávéval kapcsolatos kutatások során azt is észrevették, hogy 2-3 csészényi elfogyasztása egy fél órás intenzív edzés előtt jelentősen csökkenti az izomfájdalmakat. Viszont itt is vigyázni kell a mennyiséggel, mivel nagy mennyiségben az idegrendszerre hatással lehet, mely mikro rángásokhoz vezethet. Igen például mikor nem tudod megmagyarázni az ujjad mitől remeg.

 

Szellemi funkciók

 

Hihetetlen, de a kutatások szerint a kávé 24 órával a fogyasztása után is jótékony hatással van a memóriára. Hogy mindennek mi köze az edzéshez? A fokozott agyi működés edzés közben is áldás, főleg ha köredzésről vagy koreografált táncos óráról van szó, ahol fontos, hogy elsajátítsd az egyes gyakorlatsorozatokat vagy lépéseket.

 

Edzés

 

Az izomépítés szempontjából a kutatások során az eredmények szerint a mérsékelt koffein fogyasztás megőrzi az általános fittséget és csökkenti a korral járó sérülések kockázatát is.

 

Hatékonyság

 

A legfrissebb kutatások arra is rávilágítottak, hogy nemcsak edzés előtt, hanem edzés után is hasznos lehet a kávé fogyasztása, főleg azoknak, akik nap mint nap állóképességi tréninget végeznek. A kutatók azt találták, hogy a szénhidrát fogyasztással összehasonlítva, a koffein-szénhidrát kombó 66%-kal növelte az izmok munkájának későbbi hatékonyságát. Ennek az előnyeit kiélvezheted a következő edzéskor, amelyen jóval keményebben és tovább tudsz majd dolgozni.

 

Azért csak óvatosan!

 

Természetesen mindez nem azt jelenti, hogy mostantól literszámra, mérték nélkül fogyaszthatjuk a kávét. Mint mindenben, a kávéfogyasztásban is törekedj az egyensúlyra!

 

  1. Ne adagold túl!

 

  1. Figyelj arra, hogyan fogyasztod! Cukor és tejszín helyett mandulatejjel és fahéjjal ízesítsd, de tehetsz bele mézet vagy bármilyen olyan édesítőt, ami nem cukor!

 

  1. Legyél következetes a bevitel során! A kutatások ugyanis bebizonyították, hogyha a koffeinbevitel egyenletes, akkor a szervezet képes alkalmazkodni hozzá, így kivédhető a kiszáradás, annak ellenére, hogy a kávé egy természetes vízhajtó. Más szóval, ha egyik nap csak 1 csészével ittál, a következő nap ne 4 legyen az adagod.

 

  1. Ne feledkezz meg a kávé utáni vízfogyasztásról! Folyamatosan pótold a folyadékot, így a kávé és a hidratáltság előnyeit is élvezheted.

 

  1. Lefekvés előtt 6 órával már ne fogyassz koffeint, hogy ne zavard meg a szervezeted természetes folyamatait. Ha gyakran vagy fáradt, ne kávéval próbáld ébren tartani magad, hanem találd meg a fáradtság okát. Bizony vannak olyanok, akik egy csésze kávé után képesek hatalmasakat aludni, de azért nem ez a jellemző a többségre.

 

 

https://www.prweb.com/releases/japanese_study_concludes_drinking_coffee_can_lead_to_a_longer_healthier_life/prweb16337375.htm

https://www.insider.com/what-too-much-caffeine-does-to-you-2018-3

https://www.hopkinsmedicine.org/news/stories/caffeine_memory.html